V zmysle §15 ods. 1 Vyhlášky MV SR č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii v znení neskorších noviel právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ zriaďuje najmenej jednu ohlasovňu požiarov (ak sa člení na organizačné zložky, ktoré majú sídla v inom mieste, zriaďuje ohlasovne požiarov aj v týchto zložkách).
Z uvedeného vyplýva povinnosť každého podnikajúceho subjektu zriadiť ohlasovňu požiarov. Napríklad, ak v administratívnej budove je 30 podnikajúcich subjektov, každý z nich by si mal zriadiť ohlasovňu požiarov. Tu nie je povinnosť pre vlastníka alebo správcu objektu zriadiť v budove jednu ohlasovňu požiaru.
Ohlasovňu požiarov nie je potrebné zriadiť tam, kde sú občasné pracovné miesta. Za občasné pracovné miesta sa v zmysle §1 ods. 1 písm. e) Vyhlášky MV SR č. 94/2006 Z. z. ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb v znení neskorších noviel považuje pracovné miesto, na ktorom sa zamestnanec zdržiava len občas na účel vykonania kontroly, vydania materiálu a podobne.
Ak má v objekte sídlo viacero právnických osôb alebo fyzických osôb – podnikateľov, môžu sa títo dohodnúť o zriadení jednej ohlasovne požiarov. Dohoda má písomnú formu a je v nej uvedené, pre koho je spoločná ohlasovňa zriadená a kto zodpovedá za zabezpečenie nepretržitej služby. Tu dal zákonodarca možnosť dohodnúť sa podnikateľským subjektom na jednej ohlasovni požiarov.
Ohlasovňa požiarov sa umiestňuje v objekte alebo v priestore, v ktorom je zabezpečená nepretržitá služba najmenej počas prevádzky, označuje sa viditeľne nápisom OHLASOVŇA POŽIAROV.
https://www.hasiace-pristroje.eu/piktogramy/
Ohlasovňa požiarov musí mať spojovacie prostriedky na ohlásenie vzniku požiaru, ako aj zariadenie na vyhlasovanie požiarneho poplachu (napríklad domový rozhlas) spôsobom uvedeným v požiarnych poplachových smerniciach.
V ohlasovni požiarov je uložená potrebná dokumentácia všetkých subjektov, pre ktoré je ohlasovňa požiarov zriadená, ktorú tvoria najmä:
Uvedená dokumentácia musí mať písomnú formu.